Vyrábíme Áčko, neboli šikmou stěnu.

 

Nejprve upozornění: Áčko je jediná překážka kterou když budete dělat dle mého návodu, tak nebude odpovídat ŘÁDU AGILITY, protože délka ramp má být 265 - 275, pokud změřím rampu svého áčko spolu s vrchním krytem, tak má jen 260 cm (a popravdě, je mi to jedno... :-) ).

(pokud jí chcete mít naprosto přesnou, budete muset nastavovat OSB desku)

 

Seznam materiálu který budeme potřebovat:

1. 2 x OSB3 deska 15 mm, rozměr 2500 x 1250 mm - pozor, berte tu s kolmou hranou a nikoliv pero/drážka!

2. Střešní latě 60 x 40 mm, nejlépe impregnované, 4 x 5000 mm.

3. Vruty 4 x 70 se zápustnou hlavou a částečným závitem - přitáhne nám desku k lati, pokud by byl s plným závitem, nemusel by ji dobře přitáhnout - 86 x. (obr. 14)

4. Vruty 4 x 40 se zápustnou hlavou a plným závitem - na přichycení pantů - 16 x + 2 pianové panty.

5. Vruty 2 x 20  se zápustnou hlavou - 54 x (obr. 14).

6. Prkýnko na nařezání lišt.

7. Aku šroubovák nebo vrtačku s bitem na šroubování.

8. Pilku na dřevo a pokud je, tak  cirkulárku. Pokud ne, tak flašku Alpy na masáž :-)

9. Trochu písku.

10. Barvu na konečnou úpravu + štětec nebo váleček.

11. Smirkový papír, kousek polystyrenu.

12. Hranolek 90 cm dlouhý, kterému zaoblíme jednu hranu a bude sloužit jako vršek áčka.

13. 2 m řetěz s vruty s očkem, jeden uzavřený, jeden otevřený (Obr. 14)

14. 1 pár alespoň trochu šikovných rukou a volný víkend :-)

Kalkulace

Co to je OSB deska?

 

OSB desky (z angl. Oriented Strand Board) jsou plošně lisované desky z orientovaně rozprostřených velkoplošných třísek sestavené ze tří vrstev a vázané pojivem z umělé vodovzdorné pryskyřice. Třísky ve vnějších vrstvách jsou orientovány rovnoběžně s délkou nebo šířkou OSB desky, třísky ve středové vrstvě mohou být orientovány náhodně nebo obecně kolno na lamely vnějších vrstev. OSB desky vyrobené touto technologií jsou velmi pevné, odolné proti nárazům a vibracím. OSB desky mají výborné mechanicko-fyzikální vlastnosti, dají se použít i ve vlhkém prostředí.

Další předností je vysoký tepelný odpor a zdravotní nezávadnost. OSB desky neobsahují na rozdíl od přírodního dřeva suky a kazy, které by mohly oslabit pevnost materiálu.

OSB desky jsou velice dobře opracovatelné, bez problémů je lze řezat, frézovat, vrtat nebo přibíjet. Jsou s oblibou používány jako konstrukční desky v místech s vysokými nároky na mechanické vlastnosti. Jejich použití je vhodné u konstrukce desky stěn, přepážek, podlah, střešních záklopů a při realizaci mnoha dalších konstrukcí. Jsou základním konstrukčním materiálem dřevostaveb. Používají se k opláštění venkovních a vnitřních stěn, podhledů a podlah. Vzhledem k vynikajícím pevnostním charakteristikám, které OSB desky mají, se používají také k výrobě palet, obalů a přepravních kontejnerů.

 

Proč jsem zvolil OSB desku?

 

A co nějaké nevýhody?

 

Tak a jdeme na to!

Necháme si seříznou OSB desku dle plánu na obr. 1 a 3,  tím je půl práce hotovo :-) Poté si připravíme latě na kostru (obr. 2), ta bude vypadat následovně:  Začneme tím, že přiděláme 90 a 115 cm dlouhé latě pomocí 7cm dlouhých vrutů (5 vrutů do každé) k OSB desce. Nejlepší je položit si latě a na ně desku, dát je tak, aby nikde nevznikla mezera a přichytit, desku není vůbec nutné předvrtávat. Dbáme na to, aby vrut šel vždy doprostřed latě. Hlavy vrutů zapouštíme cca 0,5 mm do desky.

Poté připevníme středovou lať (cca 242 cm - lepší je to měřit přímo na místě, latě nejsou nařezány přesně, takže 60/40 nelze brát vždy vážně). Nejdříve ji fixujeme jedním vrutem v prostředku horní a dolní latě (Obr. 6 ) a poté i k desce (9 vrutů).

Následně seřízneme boční latě na potřebnou délku a pod správným úhlem  a připevníme stejným způsobem, tedy přichycení jedním vrutem k lati a pak 9 vrutů do desky. To celé si zopakujeme i s druhou deskou. Tím je vlastně hotova základní část áčka.

Obě části, tedy hrany OSB desek, latě a místa, kde jsou zapuštěny hlavy šroubů začistíme pomocí smirkového papíru a odstraníme všechna ostrá místa.

Nyní obě desky spojíme pomocí pantů, které navrtáme na nejkratší latě naproti sobě (nejlepší je desky položit na zem přesně vedle sebe) jak to vidíte na obrázcích 8 a 9.

Nyní již můžeme áčko postavit nebo rozložit, podle toho, jak se  vám s ním bude lépe manipulovat.

Než přikročíte k další fázi, musíte se rozhodnout, jakou zvolíte povrchovou úpravu. Na áčko můžete přidělat protiskluzovou gumu, přidat lišty či překážku udělat bez nich, dát do laku písek a zase máte na výběr zda zvolit překážku s lištami či bez, někdo dává na překážku i koberec….. No, možností je spousta.

Já jsem zvolil kombinaci lišty/písek v laku a doufám, že překážka tím bude maximálně bezpečná.

Lišty jsou vidět na obr. 10 jsou z tvrdého dřeva a zaoblil jsem hrany. Tloušťka je 20mm a výška se pohybuje mezi 8 – 9 mm.

Nejprve s vyznačíme zónu, která je 106 cm od země a nakreslíme si jí na desku. Od této čáry si změříme 12,5 cm  a od těchto značek si uděláme po celém áčku značky po 25 cm. což budou rozestupy lišt. Poté lišty přiděláme malými vruty (3 na ks) – je lepší lišty předvrtat a pro jistotu je dobré ještě použít lepidlo na dřevo pro ještě lepší fixaci. (obr. 11 – 13)

Dalším bodem budou finální  úpravy a  lakování, o tom zas příště :-)

 

 

 Obr. 1  Obr. 2 Obr. 3 Obr. 4
Obr. 5  Obr. 6  Obr. 7  Obr. 8 
Obr. 9  Obr. 10  Obr. 11
 
Obr. 12 
Obr. 13 Obr. 14        

 Obr. 2  Obr. 3  Obr